GDAŃSK ,ul. Elbląska 66

( tel  585588060)

GDYNIA ,ul. Morska 246

( tel 58 664 00 42 )


ZAMÓW JUŻ TERAZ I ODBIERZ CZĘŚCI JESZCZE DZIŚ

ELBLĄG Al.Tysiąclecia 1

( tel 58 236 89 13 )

WYSYŁKA 24h

lub odbiór osobisty

Jakie modele samochodów są najmniej awaryjne?

W zestawieniu ujęto pojazdy, które wystąpiły w klasyfikacji niemieckiej firmy GTÜ. Opiera się ono o badania techniczne pojazdów, podczas których dokonano wykrycia usterek. Oczywiście żaden ranking nie jest doskonały, ale może dawać pewien obraz sytuacji. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym modelom.

Każdy, kto szuka dla siebie pojazdu, chce zapewnić sobie bezawaryjną jazdę. Nie po to przecież wydajesz dziesiątki tysięcy złotych, by w niedługim czasie odwiedzić mechanika i dokonać gruntownego remontu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie auta są najmniej awaryjne i właśnie spośród nich wybrać swój model.

 

Kategorie rankingu awaryjności pojazdów

W zestawieniu ujęto pojazdy, które wystąpiły w klasyfikacji niemieckiej firmy GTÜ. Opiera się ono o badania techniczne pojazdów, podczas których dokonano wykrycia usterek. Oczywiście żaden ranking nie jest doskonały, ale może dawać pewien obraz sytuacji. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym modelom. Zostały one podzielone na klasy, spośród których wyodrębniono konkretne pojazdy i okres ich eksploatacji. Obejmuje on następujący wiek auta: 1-3 lata, 4-5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, powyżej 9 lat. Warto więc zacząć od najmniejszych pojazdów na rynku.

Segment A i B – samochody małe i miejskie

W tym zestawieniu zwycięzcą okazało się Audi A1. W każdym przedziale wiekowym prezentuje się bardzo dobrze i kierowcy posiadający to auto nie uskarżają się na częste usterki. Podobnie rzecz się ma z Toyotą Yaris i iQ, Oplem Adam i Mazdą 2. Orientując się w modelach z segmentu miejskiego, warto również zwrócić uwagę na kilka pojazdów elektrycznych, spośród których najlepiej wypadają BMW i3 i Renault Zoe.



Segment C – samochody kompaktowe

Tutaj w górnej liście zestawienia pojawia się bardzo często Volvo V40. Widoczną niezawodnością cechuje się również Toyota Prius, która nie ma sobie równych w kategorii aut powyżej 5 lat. Chociaż segment ten okupowany jest przez niemieckie marki, to na czele zestawienia widoczny jest również Fiat Tipo. Być może jest to spore zaskoczenie dla niejednego kierowcy. Dobrze również spisuje się Audi A3. Ma widoczną przewagę nad innymi pojazdami zza Odry.


Segment D – klasa średnia

Zauważalna jest dominacja marek niemieckich. Audi A4 i Mercedes kl.C w większości przedziałów wiekowych zajmują najwyższe miejsca w zestawieniach. Bardzo przyzwoicie wypadają również inne modele z grupy VAG, np. Skoda Superb. Wysoką niezawodnością mogą się pochwalić również takie auta jak: Volvo S60/V60, Honda Accord i Toyota Avensis. Nieco gorzej wiedzie się pojazdom francuskim i przedstawicielom Forda.


Segment E – klasa wyższa

Tutaj bardzo interesująco wygląda rywalizacja motoryzacji niemieckiej i brytyjskiej. W początkowych latach eksploatacji najlepsze noty zbiera Audi A6, jednak sytuacja zmienia się po upływie czasu. Wtedy na czele zestawienia ukazuje się Jaguar XF. Szczególnie wśród pojazdów, które mają więcej niż 9 lat, zdecydowanie wyprzedza stawkę. Dalsze miejsca zostają zarezerwowane przez Mercedesa kl.E, Audi A7, oraz BMW serii 5.


 

Podsumowanie

W zestawieniu powyższych kategorii wiekowych pojazdów duże znaczenie odgrywa technologia, ale również przejechany dystans. Zauważalny jest skok w liczbie usterek pomiędzy autami miejskimi i klasą średnią. Powodem tego jest długość średnich dystansów pokonywanych przez te rodzaje pojazdów. Mało osób kupuje bowiem auto dla całej rodziny, by robić nim krótkie przejażdżki po mieście.

Dlatego widać, że awarie najmniejszych pojazdów zdarzają się rzadziej. Przy wyborze auta używanego bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na faktyczny stan pojazdu i dokładne sprawdzenie jego historii. W ten sposób można uniknąć wadliwego egzemplarza. Pomocą oczywiście mogą być zestawienia, takie jak powyższe, jednak nie odzwierciedlają one stanu każdego modelu. Nic nie zastąpi wiedzy technicznej i fachowego spojrzenia.